Aké poznáme minerály?
Vápnik
Vápnik je nevyhnutný pre silné kosti a zuby, ale má aj iné dôležité funkcie v organizme. Pomáha regulovať svalovú funkciu, krvný obeh a podieľa sa na syntéze hormónov. Nedostatok vápniku môže spôsobiť osteoporózu a ďalšie zdravotné problémy.
Horčík
Horčík je dôležitý pre správnu funkciu svalov, nervov a srdca. Podieľa sa aj na syntéze proteínov a na regulácii hladiny cukru v krvi. Nedostatok horčíka môže spôsobiť únavu, kŕče a svalové bolesti.
Železo
Železo je nevyhnutné pre tvorbu hemoglobínu v krvi, ktorý prenáša kyslík po celom tele. Nedostatok železa môže viesť k anémii, ktorá spôsobuje únavu, slabosť a závraty.
Zinok
Zinok je dôležitý pre rast a vývoj organizmu, podieľa sa na tvorbe enzýmov a na imunitnom systéme. Nedostatok zinku môže spôsobiť problémy so zrakom, dermatitídu a oslabenie imunitného systému.
Draslík
Draslík je dôležitý pre správnu funkciu svalov a nervov, podieľa sa na regulácii srdcového rytmu a na udržaní rovnováhy tekutín v tele. Nedostatok draslíka môže spôsobiť zvýšený krvný tlak, svalové kŕče a únava.
Selén
Selén je dôležitý antioxidant, ktorý pomáha chrániť organizmus pred poškodením buniek. Podieľa sa aj na správnom fungovaní štítnej žľazy a imunitnom systéme. Nedostatok selénu môže viesť k zvýšenému riziku rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.
Meď
Meď je dôležitá pre tvorbu červených krviniek, podieľa sa na tvorbe kolagénu a na správnej funkcii srdcového a nervového systému. Meď tiež zvyšuje absorpciu železa v organizme. Nedostatok meďi môže spôsobiť anémiu a problémy s kostami.
Chróm
Chróm pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a podporuje metabolizmus sacharidov. Nedostatok chrómu môže viesť k zvýšenému riziku diabetes typu 2.
Jód
Jód je nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy a tvorbu hormónov. Nedostatok jódu môže spôsobiť hypotyreózu a poruchy vývoja mozgu u detí.
Fluór
Fluór pomáha posilňovať zuby a chrániť ich pred zubným kazom. Nedostatok fluóru môže spôsobiť zvýšené riziko zubného kazov.
Je dôležité zahrnúť do svojho stravovania dostatok minerálov. Zdravá strava by mala obsahovať pestrosť potravín, ktoré obsahujú rôzne minerály. Pre ľudí so špecifickými potreby, ako sú napríklad vegáni alebo tehotné ženy, môže byť potrebné užívať aj minerálne doplnky. Je však dôležité konzultovať s lekárom alebo odborníkom na výživu, aby sme mali správny prístup k doplnkom stravy.